Zwiedzanie

Zwiedzanie

Złote Piaski to nie tylko plaże i błogie leniuchowanie, będąc w tym kurorcie warto także zobaczyć miejsca przesiąknięte historią oraz ciekawymi wydarzeniami. Historię nazwy opowiada legenda, według której na północy od Warny, na wybrzeżu piraci zakopali dużo złota, skarbu, który zrabowali. Jednakże ziemia zemściła się na nich i nie odzyskali już łupu, bowiem zamieniła go w przepiękny, złoty piasek.

Co warto zwiedzić w Złotych Piaskach?

Interesująca niewątpliwie okaże się właśnie owa Warna (poczytaj dlaczego na radiozet.pl), która niegdyś była miastem garnizonowym Imperium Osmańskiego. Będąc w tym trzecim co do znaczenia ośrodkiem gospodarczym Bułgarii warto wybrać się na plac z fontanna, zwany Płanczad Nezawimost, który skupia wokół siebie knajpy, restauracje oraz butiki.

Spacerując po Warnie można poczuć atmosferę tego miejsca oraz zobaczyć chociażby Katedrę Zaśnięcia NMP, która została wybudowana na wzór cerkwi w Petersburgu w XIX wieku. Ciekawe są tu także muzea: Etnograficzne oraz Archeologiczne. W muzeum Etnograficznym można znaleźć całe bogactwo rzemiosła bułgarskiego, natomiast w Archeologicznym czeka ekspozycja XIX-wiecznych ikon. Wychodząc z muzeum można zaopatrzyć się w pamiątki typowe dla tego rejonu.

Fanów motoryzacji, i nie tylko, zapewne zainteresuje retro muzeum w którym zobaczymy m.in wspaniałe auta z połowy XX wieku. Nie można zapomnieć także o Mauzoleum Władysława Warneńczyka, który zginął w Warnie z rąk Turków w czasie trwania jednej z ówczesnych bitew. Miejsce to pełne jest historii oraz budzi poczucie patriotyzmu, zwłaszcza, że znajduje się dosyć daleko od Polski.

Co jeszcze oprócz Warny?

Warto zajrzeć również do Ewksinogradu, w którym można zobaczyć pałac z XIX wieku, wybudowany przez księcia Battenberga. Jest on otwarty dla turystów, a jego wnętrza zachwycają zwiedzających.

Piękna jest także miejscowość Sweti Konstantin i Elena. To cudownie zielone miejsce, w którego otoczeniu znajduje się Kamienny Las. Unosi się tu tajemnicza magia, a według wierzeń oddziałuje ona zbawiennie na zdrowie, zarówno ciała jak i duszy. Poszczególne kamienie zaś podobno pomagają na przeróżne dolegliwości.