Porady praktyczne

Porady praktyczne

Złote Piaski – kiedy pojechać?

Złote Piaski to kurort, który najlepiej odwiedzić w okresie od czerwca do września, jeśli pragnie się być na miejscu w czasie trwania sezonu. Woda morska ma wtedy temperaturę około 24 stopni Celsjusza, a gorące słońce pozwala na długie leżakowanie na plaży. Jednakże turyści, którzy wolą odpoczywać w czasie, gdy panuje tu mniejszy tłok zachęcani są by przybyć na miejsce w maju, czerwcu lub wrześniu, wtedy bowiem można zwiedzać na spokojnie i delektować się pięknem przyrody bardziej w odosobnieniu aniżeli w tłumie.

Odwiedzając Złote Piaski w czerwcu warto pozostać na imprezie Wareńskie Lato bądź też na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym, lecz to już pod koniec czerwca. Każda z tych atrakcji pozwala dodatkowo poczuć atmosferę tego miejsca i poznać zwyczaje tutejszych mieszkańców.

Czym poruszać się na miejscu?

Jeśli zaś chodzi o środki komunikacji to można tu skorzystać z transportu autobusowego, choć jest on droższy od kolejowego. Autobusy mają jednak klimatyzacje i są nowsze aniżeli pociągi. Należy pamiętać również aby siedząc z przodu lub z tyłu zapinać pasy, jest to bowiem obowiązkowe. Transport kolejowy łączy tu nie tylko te dłuższe odcinki, lecz także krótkie, czy trudno dostępne. Jeśli zaś chodzi o większe miasta można się poruszać między nimi pociągami pośpiesznymi, które są wygodniejsze od pasażerskich i w związku z tym droższe. Najwięcej płaci się za bilet koleją ekspresową. W ciągu dnia raz jedzie pociąg z Warny do Płowdiwu oraz z Sofii do Burgas.

W Bułgarii polskie prawo jazdy jest honorowane. Można wynająć samochód jeśli ma się 21 lat. Opłaty drogowe natomiast obowiązuje wszystkie pojazdy bez wyjątku, a związane są oczywiście z płatnymi odcinkami dróg.

Co kupić na miejscu, a co mieć ze sobą?

W Bułgarii obowiązuje I lew ( BGN ), 1 BGN to 100 stotinek. W kantorach można bez problemu wymienić złotówki na bułgarską walutę, a na stacji paliw, czy też w większości lokali i sklepów można płacić kartą. Porównując ceny zaś z innymi krajami Unii Europejskiej Złote Piaski uchodzą za najtańsze.

Wybierając pamiątki warto zobaczyć ręcznie i maszynowo haftowane chusteczki, ubranka dla dzieci, obrusy, czy bluzki. Ciekawą opcją będzie również zakup pięknych wyrobów jubilerskich, niezwykłych naczyń glinianych, czy też ceramiki. Drogie, lecz równie interesujące są ikony oraz obrazki wykonywane ręcznie, lub też dzbanki do wykonywania kawy, czyli dżezwe. Dla tych, którzy uwielbiają nurzać się w zapachach najlepszą pamiątką okaże się natomiast flakonik olejku różanego, Bułgaria bowiem jest jego największym eksporterem.

Wybierając się na wakacje do Złotych Piasków warto pamiętać, że obowiązują pewne ograniczenia celne, których lepiej nie przekraczać. Do Bułgarii można wwieźć 100 g herbaty, 50 g kawy, jeden litr wódki, dwa litry wina, 50 g perfum oraz wody toaletowej, 50 cygar, 200 sztuk papierosów lub też 250 g innych wyrobów z tytoniu.

Wizy, paszporty, polisy…

Choć wiza w Bułgarii nie jest wymagana, należy posiać paszport ważny minimum 6 miesięcy dłużej aniżeli szacowany pobyt na terenie kraju. Przekraczając granicę można posiadać dowód osobisty i w ten sposób się wylegitymować. Ważne jest także by być wyposażonym w dokument dla dziecka.

Jeśli konieczne będzie skorzystanie ze służby zdrowia ważne mogą okazać się informacje, iż zwiedzający, którzy opłacają składki NFZ mogą z opieki zdrowotnej korzystać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia. Niewątpliwie jednak warto mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych. W czasie wizyty u jakiegokolwiek lekarza należy ją oczywiście okazać.

Pożądane byłoby także wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego. Umożliwia ona bowiem pokrycie kosztów związanych z kosztem leczenia bardziej zaawansowanego oraz transportu medycznego jeśli takowy okazałby się konieczny.

Wybierając się na szlaki górskie ważne jest by także posiadać odpowiednią polisę, ponieważ w razie akcji ratunkowych i braku takowej dokumentacji należy opłacić koszty z tym związane. Będąc posiadaczami prywatnego ubezpieczenia warto raz jeszcze doczytać jego warunku, bowiem w większości przypadków powyżej pewnych kwot ubezpieczenie już nie obowiązuje i należy je samemu opłacić.

Informacje dla plażowiczów

Złote Piaski, na co wskazuje już sama nazwa, to kurort pełen rozległych i niesamowitych plaż, które rozciągają się daleko wzdłuż i wszerz. Są one piaszczyste i zachęcają do odpoczynku. Można tu znaleźć także sprzęt sportowo-wodny do wypożyczenia, a także wybrać się do prestiżowej restauracji, czy uroczej kawiarenki.

Plaże usypywane sztucznie znajdują się przy hotelach wyższej kategorii, a także w wybranych kurortach. Warto więc sprawdzić to przed wyborem miejsca noclegowego. Staranny wybór restauracji jest zaś istotny ze względu na inną florę bakteryjna. Konieczne jest także przestrzeganie podstawowych zasad higieny, picie jedynie wody butelkowej, czy tez gotowanej powyżej 10 minut.

Miłośnicy opalania powinni pamiętać o kremach z filtrem oraz o unikaniu słońca w najbardziej upalnej porze dnia. Opalenizna czekoladowa gwarantowana, lecz ważne jest by zadbać przy tym o własny komfort oraz nawilżenie skóry.

Inne ciekawostki

  • Język obowiązujący na miejscu to język bułgarski, który jest zapisywany cyrylicą. Można jednak także porozumieć się po angielsku lub rosyjsku.
  • Napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 220 V.
  • Czas należy przestawić o godzinę do przodu, bowiem w Bułgarii zegary wskazują godzinę później aniżeli te w Polsce.

Dodatkowe informacje i porady praktyczne znajdziesz na globtroter.pl