Kuchnia

Kuchnia

Kuchnia bułgarska to dużo warzyw, pyszne sałatki, surówki, chleb czy nieziemskie desery. Jako kuchnia bałkańska ma wiele cech wspólnych z innymi narodami zamieszkującymi półwysep, dania najczęściej są pochodzenia greckiego lub też tureckiego. To kuchnia smaczna i urozmaicona – gotowi na degustację?

Najpopularniejsze dania Bułgarii

Najpopularniejszą sałatką jest sałata szopska (pomidory, ostra papryka, pietruszka oraz ser feta), można ją zamówić w większości z restauracji bułgarskich. Według powiedzenia „dobre jedzenie samo się chwali”, czyli „dobrata chrana sama se chwal” kuchnia ta mówi sama za siebie. Charakteryzuje się ona dużą ilością czosnku, papryką ostrą – luta czuszką, dodawaniem do potraw mleka i jogurtu. To także pomidory, niemal w każdym z daniu. Przygotowywanie potraw stanowi swoistego rodzaju obrządek.

Warto spróbować gęstej zupy – czorby, dosyć pikantnej, która można jeść zarówno na gorąco jak i na zimno. Ważne by od początku na małym ogniu gotowały się wszystkie jej składniki. Ciekawym daniem są także kulki zrobione z siekanego mięsa, które opieka się później na grillu – czyli kiufte oraz przeróżne mięsa z rusztu – skara.

W bułgarskim menu znajdzie się również gjuwecz czy ostre papryczki z nadzieniem z natki i czosnku – ljutika, które później są marynowane i podawane ze świeżymi warzywami. Także bob czorba zachwyca smakiem – lekko kwaśna i pikantna zupa, którą robi się na bulionie z baraniny.

Bułgaria – czego warto spróbować?

Niewątpliwie warto spróbować chłodnika z ogórka i czosnku, sporządzonego na bazie jogurtu – taratora, czy też ciasta z serem feta, o wdzięcznej nazwie sirenki. Turszi z warzyw, czyli kiszonki z rożnych rodzajów warzyw przekładane liśćmi winogron to dodatek a także składnik wielu potraw. Także kabaczeta, czyli kotlety z mięsa baraniego są znanym i lubianym daniem w Bułgarii.

Zupa z pokrzywy, czy bakłażany w czasie jesieni, papryka oraz arbuzy to także wyznaczniki tej kuchni. Sery podawane na gorąco, otoczone w jajku, czy ser feta dodawany do różnych potraw to to, co Bułgarzy lubią najbardziej. Jako deser zaś ciasta – kadaif, triguna, czy bakława, bądź też lżejszy – kozunak, drożdżowe ciasto z migdałami, rodzynkami, czy cukrem pudrem. Do tego popija się kawę, cudownie aromatyczną – dżezwę.